AUTEM, ALE ZDRAVĚJI TŘEBA I NA KOLE


Před počátkem věku parních a motorových vozidel prohlásila věda rychlost 80km/h jako hranici lidských možností. Za ní se prý začíná "vařit" krev a posléze člověk umírá... Nehody při rychlé jízdě, zdravotní problémy lidí "z kanceláře do rychlého auta" dnes asi v jistém ohledu dávají těmto prognózám za pravdu.


NA VÝLET PO JIŽNÍ MORAVĚ AUTEM NEBO I NA KOLE VÁS ZVOU :

HRAD A KAPLE
BUCHLOV
hrad, který nebyl nikdy dobyt. Přístupné jsou bohaté sbírky přírodnin a starožitností. Nedaleko je kaple Sv. Barbory a osamělá pískovcová skaliska i pro horolezce. V létě se hradním nádvořím nese třesk sečných zbraní. Sametové, romantické noci nechávají ožít dramatickým příběhům v podání herců Slováckého divadla.
ZÁMEK BUCHLOVICE kontrast blízkému hradu, který se hrozivě tyčí nad obcí, tvoří elegantní zámek z poloviny 18. století. Rozlehlé sály panstva zdobí bohaté  štukové reliéfy. Při procházce parkem plným vzácných dřevin není zvláštností potkat průvodce v dobovém kostýmu.
CHRÁM
NA VELEHRADĚ
významné poutní místo s klášterem a bazilikou obnovenou v barokním slohu po roce 1700. Toto místo je spojováno s cyrilometodějskou  tradicí a také historickou záhadou - místem posledního odpočinku věrozvěsta Matoděje. V blízké Modré je k vidění Archeoskanzen z doby Velké Moravy.
MĚSTO KROMĚŘÍŽ městská památková rezervace se zámkem a cennou obrazárnou. Zahradnické umění představí Podzámecká a Květná zahrada s velkou kolonádou.

už celých 300 let známé místo českého lázeňství zasazené do pohoří Bílých Karpat. Lázně tradičně léčí hlavně nemoci dýchacího a pohybováho aparátu. Na kolonádě i ve městě lze potkat lázeňské šviháky, ale i obdivovat secesní architekturu Dušana Jurkoviče.

LÁZNĚ LUHAČOVICE
turistické a lyžařské středisko ve výšce 800mnm s vleky a upravenými sjezdovkami. Z vrcholu je nádherný pohled do celé Bošácké doliny (SR). MIKULČIN VRCH
na hradě dokonala svůj život proslulá „krvavá grófka“ Alžbeta Bátoryová jako vězeň odsouzený na doživotí za vraždy spáchané po celém Uhersku. Docela mírný trest za 600 obětí... Z hradu jsou už jen rozvaliny, ale tísnivého pocitu se tu nezbavíte. HRAD ČACHTICE
Kunovice jsou významným centrem leteckého průmyslu s výrobou sportovních letadel a větroňů. Pro veřejnost je přístupné letecké muzeum. Vzduchoplavci ocení vyhlídkové lety. LETECKÉ MUZEUM

VĚTRNÝ
MLÝN KUŽELOV

nad obcí je kompletně vybavený větrný mlýn holandského typu (1850) udržovaný jako technická památka. V zahradě je busta Jožky Kubíka a jiných místních významných muzikantů. Nedaleko odtud se jako memento tyčí torzo moderní větrné elektrárny.

ZÁMEK
VE STŘÍLKÁCH
renesanční zámek, kašna Neptuna z r.1750 a park. Jedinečný architektonický soubor tvoří barokní hřbitov s kaplí a bohatou sochařskou výzdobou.
ZOO V HODONÍNĚ zoologická zahrada a její okolí je tradičním místem procházek v městě Hodoníně. Úspěšně chová na stovku druhů exotických zvířat. Pro děti je svou komorní rozlohou ideálním místem za zábavou a poznáním. Za slony je ovšem nutné zajet na zámek Lešná u Zlína.
VELKOMORAVSKÉ MIKULČICE

největší archeologické naleziště v ČR s expozicí nálezů ze 7.-9.století, z období Velkomoravské říše. Odkryto bylo na 2000 hrobů, bazilika a jiné stavby.


renesanční zámek s nádvořím a francouzskou zahradou pochází ze 16.století. V přilehlých prostorách je vinotéka, kavárna, ale také výstavní sály pro barokní i současné umění. Barokní stavbou ve středu obce Milotice je kostel Všech svatých z let 1697-1701.

ZÁMEK MILOTICE

v rozlehlém zámeckém parku ve Veselí nad Moravou je veřejně přístupná hvězdárna. Vedle pozorování organizuje populární besedy o vesmíru.

HVĚZDÁRNA
V PARKU
sídlo slavného templářského řádu tvoří dodnes dominantu obce a spolu se svými 650m dlouhým podzemím i rámec tradičních vinných trhů. TVRZ
V ČEJKOVICÍCH
strážní hrad je dominantou celého Pováží už od 11.století. Dnes je Slovenskou národní památkou s množstvím šlechtických uměleckých sbírek. TRENČÍNSKÝ HRAD

VELKÁ JAVOŘINA

turistické a lyžařské středisko ve výšce 970 mnm s kruhovým rozhledem. Místo tradičních manifestací česko-slovenského přátelství. Dobýt toto větrné místo třeba na kole je známkou sportovního ducha. Méně zdatným stačí k vypuštění duše strmá procházka z Vápenek.

PÁLAVA A LOVCI MAMUTŮ CHKO Pálava je díky Pavlovským vrchům (400-550 mnm) dominantou jižní Moravy. Místo je známé také archeologickým výzkumem doby lovců mamutů. Kdo by neznal Věstonickou Venuši a její literární současníky - Kopčema a Mamutíka.
LEDNICE
A VALTICE
mezi 17. a 20. stoletím proměnila knížata z Liechtensteinu svá panství v jeden velký romantický anglický park (památka UNESCO).
MĚSTO HODONÍN okresní město je 30tisícovým průmyslovým a správním centrem regionu s dějinami sahajícími až do 11.století. Nabízí velké prodejny, herny, galerie, kina, nádraží a jiné vymoženosti městského života. Nejznámějším rodákem je T.G.Masaryk - první prezident ČR.